Dlaczego akcesoria rowerowe są tak ważne?

kask rowerowy

Kupujący rower przykładają olbrzymią wagę do jego marki, osprzętu i wyposażenia takiego jak amortyzatory, czy hamulce. Wszystko to ma oczywiście bardzo duże znaczenie, jednak zbyt duża uwaga skupiana na tym aspekcie, powoduje, że inne niemniej ważne sprawy są pomijane. Bardzo cierpią na tym akcesoria rowerowe, które wybierane są po macoszemu lub są całkowicie pomijane.

Bezpieczeństwo na rowerze

Rowerzysta, który myśli o swoim bezpieczeństwie podczas jazdy, na pierwszym miejscu stawia hamulce i amortyzatory. Odpowiedniej jakości mają zapewnić mu skuteczność hamowania i precyzyjne prowadzenia się roweru.
Są to jednak elementy, które służą głównie rowerzyście tzn. ich zastosowanie jest od niego zależne. Duża część zagrożeń ma swoje źródło w czynnikach zewnętrznych np. w kierowcach samochodów.
W starciu z nimi rowerzysta jest bez szans, dlatego tak ważne jest zminimalizowanie ryzyka kontaktu np. poprzez noszenie przez rowerzystę specjalnych odblasków i właściwego oświetlenia roweru.
Jeśli jednak do zdarzenia już dojdzie, kluczowe jest posiadanie przez rowerzystę takiego wyposażenia jak: ochraniacze i kask rowerowy.

Właściwa konserwacja

Rower posiada wiele ruchomych części, które poprzez stały ruch luzują się i odkręcają. Z tego powodu zawsze warto jest mieć przy sobie zestaw kluczy rowerowych, dzięki którym nawet podczas długiej wyprawy poza miasto będzie możliwość odpowiedniego wyregulowania i podkręcenia wszystkich potrzebnych elementów.